Dej do toho trošku Maggi a máš bezva polévku! (256-258)

O Maggiho koření, o Sandtnerce, dušené oháňce, polévce z kostí a játrových knedlíčkách. To všechno přináší další díl z projektu Sandtnerová. Věřte nebo ne, zakladatelka poctivé české kuchyně se nebála šáhnout po tekutém koření. Ikdyž dnes by se asi jen ztěží vyhla tvrdé kritice, před sto lety to bylo zjevně normální.

 

Dušená oháňka (256):

Ingredience: 3/kg oháňky - sůl - 10 dkg másla - 10 dkg zeleniny (celer, mrkev, petržel) - 5 dkg cibule- 8 celých pepřů-5 dkg slaniny - 2dkg mouky 1 dkg čaj. másla - 1 lžíce červeného vína neb několik kapek Maggiho koření - 2 rajská jablíčka.

Na másle usmažíme kořenovou nakrájenou zeleninu, cibuli a několik celých pepřů hodně do červena. Pak přidáme na kostečky nakrájenou slaninu a zalijeme vařící vodou. Masitou oháňku nasekáme nastejné kousky, vložíme je do upravené zeleniny, osolíme a udusíme do měkka. Měkkou oháňku vyndáme ze šťávy, načež dobře vysmahlou šťávu zaprášíme moukou, opět necháme upražiti, zalijeme polévkou neb jen vodou, dobře povaříme a procedíme. Do procezené omáčky vložíme kousek čajového másla a nalijeme ji na oháňku. K oháňce podáváme dušenou rýži neb vařené, strouhanou smaženou houskou posypané spagetti. Do hotové procezené omáčky můžeme též přidati lžíci červeného vína nebo několik kapek Maggiho koření. Místo vína můžeme přidati prolisovaná rajská jablíčka.

Moje poznámky:

Existují řeznictví, kde oháňku seženete od pondělka do pátku bez problému. Na druhou stranu, trend je spíše takový, že pokud oháňku nekoupíte v pondělí (protože se poráží přes víkend), tak máte po zbytek týdne takzvanou smůlu. Já osobně jsem nikdy problém neměla, ale stane se. Dokonce i na kozím plácku už bylo všechno pryč. Měli pouze telecí.

Jinak co do chuti, tak oháňka je určitě supr, jen nesmíte propadnout panice po první hodině dušení. Ano - oháňka bude ještě stále tuhá jako bota. Na druhou stranu, pokud vytrváte, čeká vás rozpadající se, vláknitá, šťávnatá dobrůtka. Tak hurá do toho!

Polévka z kostí (257):

Ingredience: 0,5 kg kostí, sůl, 8 dkg zeleniny, 2 dkg cibule, 2 dkg tuku

Hovězí kosti opereme ve studené vodě, načež je vložíme do studené, slané vody a necháme je 1 a 1/2 hodiny zvolna vařit. Pak přidáme kořenovou zeleninu a to polovinu syrové a druhou polovinu usmažíme na sádle (másle, oleji) s cibulí. Na to vaříme polévku ještě 1/2 hodiny. Polévku procedíme, necháme ji přijíti do varu a zavaříme do ní zavářku, nebo vložku.

Jako zavářka se hodí játrové knedlíčky, jako vložka, játrová ssedlina, do polévky můžeme přidati několik kapek Maggiho koření.

Moje poznámky:

I přes to, že bývalý mlynář pan Julius Maggi vyrobil první dehydratované polévky teprve rok po Sandtnerčině narození zdá se, tato majitelka prestižní modré stuhy, našla v jeho tekutém koření velké zalíbení. Není divu. Ve své době, bylo totiž Maggiho koření opravdová bomba.

 

A tak to paní Sandtnerové budeme asi jen těžko vyčítat. Je pravda, že dnes by se s dochucováním Maggiho kořením asi ve vysoké gastronomii daleko nedostala, ale když se občas podíváme na záběry z Ano Šéfe, tak myslím, že by průměrnou hospůdku u dálnice mohla provozovat celkem úspěšně. (Ta se teď musí obracet v hrobě - kdyby to jen četla :D)

Co se přípravy této polévky týče, tak jsem si ji moc užila. S ochutnáváním to ale bohužel dopadlo silně v můj neprospěch. V rodině Skořepů se totiž vyskytuje jeden fanatický polívkomilec, který ji všechnu druhý den úspěšně zblajzl. Což mi nepochybně udělalo radost, obzvláště po obdržení této SMS:

Takže já myslim dobrý.

Játrové knedlíčky (258):

Ingredience: 3 dkg másla - 1 vejce - sůl - 10 dkg jater - 3 zrnka tluč. pepře - špetku majoránky - 2 dkg cibule nebo půl stroužku česneku -10 dkg strouhanky

Utřeme máslo a vejce, přidáme sůl, tluč. pepř, majoránku, česnek utřený se solí, nebo na másle usmaženou drobně nakrájenou cibulku, obráceným nožem utřená telecí nebo hovězí játra, přidáme podle potřeby strouhanku a vše dobře promícháme. Uděláme knedlíčky, které vaříme v polévce podle velikosti 3-5 minut. Z téhož těsta můžeme vykrájeti kávovou lžičkou nočky. 

Moje poznámky: 

Játra utřeme obráceným nožem - chachacha. Pokud vám je nenamelou v řeznictví, poradíte si s nimi i jakýmkoliv kuchyňským robůtkem, nebo mlýnkem. Pokud jste ale v módu PO-PÁ, nebo-li "Máámíí, co bude k večeříí?", nebojte se zavářku koupit již hotovou v řeznictví. Vykrajování lžící (místo pracného válení kuliček) se ukázalo jako velmi efektivní způob zaváření knedlíčků. Jinak všechny tři recepty vřele doporučuji.

Můj Facebook

Autor: Anna; Grosmanová | pondělí 22.10.2012 12:36 | karma článku: 20,44 | přečteno: 3343x